Kalbim Nereye Ben Oraya

 

PLEASE SCROLL DOWN FOR ENGLISH

2017 ‘de öğretmenliğimin 30. yılına girerken yeni yıl hediyesi olarak kendime -dolaylı olarak da size- bir macera hediye ettim. E, dile kolay koskoca 30 yılın mutlaka bir ödülü olmalı, değil mi?!

Aslında öğretmenliğimin 20. yılında yapmak istediğim bir şey olmasına rağmen, malum yaşam şartları bu hayalimi azıcık (bir 10 yıl kadar!) erteledi. Şunu da yapayım sonra, onu da ödeyim sonra, bu yıl geçsin sonra diye diye 30 yılı buldum. Şöyle bir düşünüyorum da, 10 yıl önceki приготовить gerçekleştirmek istediğim hayalim ile birazdan size bahsedeceğim yeni hayalim -maceram- arasında oldukça büyük bir fark varmış! O zamanlar hayallerime bile sınır koyuyormuşum! Aslında geciktirmem biraz da iyi olmuş, çünkü beklediğim hediyem faiziyle gelmiş oldu! Yani, şikayetçi değilim.

Bu hayalimi aslında 2018 kış itibarıyla gerçekleştirmeyi planlıyordum. Çünkü o zamana kadar onu da ödeyip, bunu da yapıp, şunu da halletmiş olmayı hedefliyordum. Ama bildiğiniz üzere ‘bazen’ her şey planladığımız gibi olamayabiliyor.

Haziran ayında (6 ay önce) ev sahibim arayıp kendi taşınacağı için evini boşaltmamı rica etti. 8 yıldan beri çok severek ikamet ettiğim, her sabah şükran duygusuyla Bodrum Kalesi’nin muhteşem manzarasına uyandığım bu evimden ayrılma fikri birkaç gün yüreğimi sızlattı. Ancak, bu ‘kötü’ haberi wholesale jerseys aldıktan yaklaşık bir hafta sonra balkonda oturup etrafıma şöyle bir baktığımı hatırlıyorum. Balkondaki çok sevdiğim çiçeklerim, evimin önünde duran Hyundai arabam ve evimdeki tüm eşyalarım… O an hiç birine eskiden olduğu gibi özel bir bağ hissetmediğimi fark ettim. Sanki benim değildiler. Sanki yıllarca çalışıp onları alan ben değildim.

– Hayatı erteleme.

– Hayal ettiğin her şeyi yapabilirsin. Yeter ki iste!

– Her şey her zaman göründüğü gibi değildir.

Tam o an yukarıda yazılı olan yaşam felsefemin en önemli üç maddesine ihanet etmeye son verme kararı aldım. Bu kış her ne kadar da hazır olmadığıma inansam da, hayalimi gerçekleştirecektim. Ev sahibim farkında olmadan bana hizmet etmişti. Her şeyi satmaya ve elden çıkarmaya karar verdim. Evet, arabam da dahil olmak üzere tüm eşyalarımı! Neden mi? Çünkü elde ettiğim parayı sırt çantama koyup Orta ve Güney Amerika’nın her ülkesini adım adım plan yapmadan dolaşmaya hazırdım artık! Evet, hayalim bu! Oh, keyfe bak dediğinizi duyar gibiyim! Evet, yüklü bir banka hesabım ve gelecek için bir yatırımım olmuş olsa haklı olurdunuz. Ancak, bu geziyi sadece emekli maaşım ile yapacağım. Bu biraz ürkütücü geliyor kulağa değil mi? Yazarken sevgili sabotörüm İffet hanım ( zihnimdeki olumsuz sesim) tehlike çanlarını durmadan çalmaya ve olumsuz düşünceleriyle beni korkutma çalışmalarına devam ediyor 🙂

Bakın neler diyor bu kararı verdiğimden bu yana:

 • Tek başına bu yaşta oralarda bir kadın olarak ne yapacaksın?!
 • Hiçbir plan yapmadın, kim bilir başına neler gelecek! Vazgeç!
 • Ya oralarda hasta olursan?
 • Çantanı çalsalar ne yaparsın, ha?
 • Paranı, kimliğini, kredi kartlarını çalsalar? Vazgeç dedim!! Dönünce ne yapacaksın? Her şeyini sattın!
 • Nerede kalacaksın?
 • İşin ne olacak?
 • Korkman lazım! Korksanaaaaaa!!!

Bazen itiraf etmeliyim endişelenmiyor değilim. Ancak, kork kork nereye kadar?! Korkunun ecele faydasının olmadığını hepimiz de biliyoruz. Gerçek bir lider sonuca odaklandığı ve ona inandığı takdirde başarılı olur.

20 Ocak’ta Mallorca ‘dan başlayıp Arjantin’de bitirmeyi düşündüğüm bu yolculuğumu hem kendime hem size armağan etmek istiyorum yeni yıl hediyesi olarak. Beni www.kalbimnereyebenoraya.com blogumdan takip edebilir, yeni yerleri benimle birlikte keşfedebilirsiniz. Amacım, böyle bir şeyi yapmak için illa ki düşündüğümüz gibi büyük miktarlarda paramızın olmasının gerekmediğini size kanıtlamak. Otelde kalmayıp gönüllü olarak bir yerlerde çalışarak da yaşamımızı Energy idame ettirebiliriz. Farklı kültürlerle tanışmak ve yabancı dil öğrenmek de cabası!

Sizin hayaliniz yolculuk değil de farklı bir şey olabilir. Maddiyat ile olan kısıtlayıcı inançlarınızın size engel olmasına izin vermeyin. Korkudan değil de farklı açılardan bakmayı öğrendiğiniz anda, hayatınıza hiç beklemediğiniz olumlu açılımları davet edeceksiniz.

Sevgili Albert Einstein ne demiş?

“Her şey hayal etmekle başlar. ”

Ben hayalimi gerçekleştirmek üzere bir adım attım. Kolay olmayacak belki ancak bunun beni korkutmasına izin vermemeyi seçerek hayalime evet diyorum. Ben yapabilirsem, siz de yapabilirsiniz! Kilometrelerce süren uzun yollar da tek bir adımla başlamıyor mu? Haydi, siz de adım atmak için harekete geçin. Hayalinize yol açın!

Hayatınızda bir fark yaratmadıktan sonra o hayat neye yarar?

Şikayet ederek kurban rolüne girmek, her zaman daha kolay olsa da sizi içten içe kemirecektir bunu yapmanız. Sabotörünüzü (olumsuz iç sesiniz) dinleyin. Onu tanıyın. Ancak, sizi ele geçirmesine izin vermeyin! Kontrol her zaman sizde, unutmayın!

Değişim ve yenilik her zaman iyidir.

Bu yaşam sizin ve onu anlamlı kılmak sizin göreviniz!

Yeni yılın önce kendimize, ailemize , ülkemize ve tüm dünyaya huzur ve barış getirmesi dileğiyle,

Sevgiyle kalın,

Çimen

 

THE TEACHER WHO SOLD HER HYUNDAI – Çimen Sevanç

It is hard to believe that I have been teaching for almost 30 years! Don’t you think I deserve a treat? Well, I do! If you like to hear what my present to myself and to you for 2017 is, keep on reading!

It was once my wish to travel around europe and connect with people from A different cultures . I had meant to do that 10 years ago on my 20th year of teaching. I kept on delaying my dream because of this or that . However, now I have decided not to delay it any longer!

Prior to my son’s wedding this past summer, my landlord called me and kindly asked me to find another place to live. I felt a sudden pain in my heart as I looked out of my office window at the beautiful turquise blue that I woke up to with immense feelings of gratitude every morning. How could I leave this beautiful place! I shed some tears, well quite a bit in fact. I was surprised at my  attachment to this ‘building’ . I thought

I went out and sat in the balcony. As I gazed at the beautiful turquise sea in the distance, I realised a very sudden shift in my feelings and thoughts. The heavy feeling of not wanting to let go had replaced itself with a light feeling of detacthment from everything around me. I looked at my car and I felt it was just a car. In a few seconds I felt completely detatched from everything I cast my eye on. Their existence was not and could not possibly have been the reason of my happiness. It was that moment that I decided to realise my delayed dream!

“But how?” said my mind in between,  “ You still need to do this and that! You need at least  a few more years!” But no, I verschillende had made up my mind to sell everything I owned and travel to Central & South America with just me, myself and I along with my courage and my dreams packed in my back pack! You thought I would travel around europe, right? Well, 30 years of nonstop work deserves a bit better methinks!

Having sold most of my belongings, I’m getting closer to the big countdown. At times my saboteur (= my negative thoughts) Madame Arabella pops by for a visit! She brings along her best friends fear and anxiety, too. She cannot and will not understand what I will do on my own so far away!

 • You haven’t even planned your trip! You can’t just say you’re going and go!
 • What if you get sick there?
 • What if you get robbed, mobbed!
 • Do you have any idea how much money you need to do what you are planning?!
 • What will happen  to your students/ clients?!
 • How will you earn money? You can’t just travel for 4 months!!
 • How will you do this only with your pension money?    (This one is a tough one!!)
 • I can assure you the list would get longer and longer each day if I gave her the chance. However, I just let her speak so she won’t feel unheard. Can’t say I enjoy it much though!! Hahaha.

Ok, so travelling every single country in Central & South America is my present for myself for 2017. And I guess you want t know what’s in it for you? I have two objectives in realising this dream. One is to reward myself  for having worked so hard for all those years, and the other is to inspire you with my story. There is nothing we cannot do in life.  Fear and anxiety are our worst enemies. They are what our saboteur feeds on. But who needs fear and anxiety when there are much better substitutes called love and trust?! Now that I got rid of my stuff I feel so much lighter. I don’t need to have every color shirt in my cupboard anymore. I’m ready to move on to the land of discovery and excitement. Am I not afraid at times? Of course I am but I am not my fear! I choose to tap into my full potential and create magic from there. And if I can leave you with even a tiny bit of inspiration to move towards your dream, then I would be the happpiest person on earth! Your dream does not have to be travelling. It can be anything. You don’t need as much money as you think you do to make your dream come true.Once you learn to let go of your limiting feelings and beliefs that hold you  back, then will be the time for you to soar!

If I can do it, so can you! So, thought about what your dream is lately?

 

Hoping that love and peace will cure our world in 2017.

Wishing you a very Happy New Year full of courage to move you one step closer to your dreams! Don’t forget, miles and miles of long journeys start with just an initial young step! 🙂

Looking forward to connecting with you on my adventurous journey!

May 2017 bring love and peace to our hearts and our World.

Love & Peace,

Çimen Sevanç

Poem – Anonymous

 

Bu gezide plan yok. Sadece başlangıç rotam belli. Yukarıdan aşağıya doğru her ülkeye uğrayacağım. Internet bağlantım elverdiğince burayı güncel tutacağım. Beni takip edin. Yalnız bırakmayın. Olur mu? 🙂

 

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kalbim Nereye Ben Oraya için 9 cevap

 1. Sevgili Çimen Hanım,
  Yüreğinizden dökülen yazıları okurken iki şey düşündüm. Biri; helal olsun be. İşte hayat dediğin şeyin tadı ancak böyle çıkar. Digeri ise; ben neden duruyorum?

  Sizdeki bu pozitif enerji ve İNSAN olma özelliğinizle üstesinden gelemeyeceğiniz macera, problem, vesvese yoktur. Siz çok rahatlıkla çizeceğiniz Evliya Çelebi resmi ile herkese ilham kaynağı olacaksınız. Bundan son derece eminim.
  Hayat bu şekilde ve henüz çok yeni olan Minimalist akımla yaşanmalı bence. Yolunuz, bahtınız açık olsun.

  • Çimen Sevanç der ki:

   Sevgili Hüseyin Bey,

   Bu güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Siz asla duranlar grubuna dahil değilsiniz. Sadece sizin şu aralar öncelikleriniz farklı.
   Zaman gelince hayalinize adım atacağınızı ve o muhteşem çocuklarınıza her konuda olduğunuz gibi bu konuda da örnek oluşturacağınıza dair hiç kuşkum yok!!
   Zor günler geçirdiğimiz bu anlarda birbirimize bir umut olabilmek bence yapabileceğimiz en güzel şey.
   Sizi ve ailenizi sevgiyle kucaklıyorum. Mallorca’ya selamlarınızı ileteceğim!!

 2. Sibel der ki:

  Harika bir iş yapıyorsun arkadaşım. Yolun açık, şansın bol olsun. İyi yolculuklar, takip ediliyor olacaksın. Sağlıkla ve sevgiyle kal 🙂

 3. Saniye Sarı der ki:

  Sevgili Çimen hocam önce sevgi ve selamlarımı sunuyorum, sizi Bodrum Kent haberde gördüm ve konunuzu okudum. içimde öyle bir sevinç ve mutluluk oluştu ki , yıllar sonra sizi görmek ve çıkacağınız yolculuğun konusu benim yaşam enerjimi artırdı. Umarım her şey istediğiniz gibi olur, kalbimiz duamız senle hocam yolunuz açık olsun neşeniz hiç eksilmesin. sevgiyle kalın

 4. Çimen Sevanç der ki:

  WordPress

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir