Galeri

Galerime hosgeldiniz!
Welcome to my gallery!

Resim ve videolari görmek için galeri altinda bulunan ülkelerin uzerine tıklayın. Resim ve yazi yoksa, ya henüz oraya varmadim veya yüklemeye fırsat bulamadım 🙁 Malum buralarda internet pek hızlı değil!
Beni izlemeye devam edin! O resimler buraya in di ri le ceeek!!

In order to see the photos and videos please click on the country name under the gallery icon. If there are no photos, it means I have either not been there yet or havent been able to upload them due to the internet connection! But dont give up on me!
Watch this space!

Mayorkanin her bölgesinin koruyucu Aziz veya Azizesi vardir. Yilin hemen hemen her günü özel bir kutlama var. 2 gun önce Aziz Antoni günü kutlandi.Yukaridaki videoda bir çam kütüğü var. Her yil adanin kuzeyinde olan Pollenca’da bu geleneksel enteresan gösteri yapılıyor. Bu kütük gunlerce hazırlanıyor. Tırmanmayı zorlastirmasi için uzerine sabun surulen kütük tirmanmaya hazir hale getiriliyor. Kendine güvenen gençler en uste tırmanıp orada bağlı olan konfetileri açıyor ve ödülü alıyor.

Every region in Mallorca has a guardian Saint. And every day of the year there is a special kind of cultural celebration going on. Two days ago it was Saint Antoni celebrations in Pollenca, situated up north of Mallorca. They put up the trunk of a pine tree and rub it with soap to make the climbing difficult! The brave young people try to climb up to the highest part where there is a bag of confetti. They tear the bag and taKe the prize.